Worki jaskiniowe

Do transportu lin i sprzętu w jaskiniach wykorzystujemy worki jaskiniowe wykonane z grubego nieprzemakalnego materiału. Każdy porządny worek powinien być wyposażony w szelki, aby móc je założyć na plecy oraz mocną (możemy transportować ciężkie rzeczy) pętlę o długości 1-1,5 m, żeby móc go podpiąć do uprzęży np. podczas zjazdu, czy wychodzenia. Dobrze aby posiadał także dwa uchwyty, jeden z boku, a drugi od dołu, że dobrze nam się nim manewrowało w meandrach i ciasnych korytarzach.k

Szpejarka

Jest to nic innego jak mały worek jaskiniowy, który mamy zawsze dopięty do naszej uprzęży. W szejarce ,lub jak w niektórych środowiskach jest nazywa „pedałce”, możemy mieć zapasowe baterie, apteczkę osobistą, coś do picia i jedzenia. W niej przechowujemy przyrządy, które są w danej chwili nie potrzebne. Chociaż pewnie tu zwyczaje są różne w zależności od indywidualnych preferencji.

Osłony liny

W niektórych środowiskach osłony liny nazywane są kordami, co jest związane z nazwą handlową. Są one uszyte z grubego materiału i mają naszyty rzep, dzięki któremu łatwo może je założyć w miejscach gdzie lina trze a nie mamy innej możliwości wyeliminowania tarcia po przez przepinkę czy odciąg. Niektóre są wyposażone w specjalny zaczep, którym montujemy je do liny, aby osłona nam się nie zsuwała.