Lonża

Lonża jest to zazwyczaj kawałek liny dynamicznej za pomocą którego dopinamy się do punktów pośrednich podczas pokonywania przepinki. Dopinamy do niej przyrząd ręczny zaciskowy oraz shunta, a także używamy ich czynnie na trawersach. W lonży zaleca się stosowanie karabinków zakręcanych, ponieważ podczas pokonywania trudnych trawersów i innych operacji w przypadku używania karabinków nie zakręcanych może dojść do ich samoistnego wypięcia.

Budowa:

Lonż jest zazwyczaj wykonana z liny pojedynczej dynamicznej od 9 – 11 mm.

Mamy dwa sposoby robienia lonży:

  • z jednego kawałka liny, tzw. podwójna
  • dwie niezależne lonże

Sposób dopięcia do uprzęży:

  • w przypadku używania podwójnej lonży dopinamy ją z lewej strony przyrządu piersiowego (tak jak widzi to grotołaz)
  • w przypadku używania dwóch osobnych lonży dopinamy je w kolejności od lewej: krótka lonż, przyrząd zaciskowy, długa lonż.

Długość lonży:

– długa lonż powinna być tak dobrana, abyśmy po obciążeniu mogli sięgnąć ręką powyżej przyrządu wpiętego w nią,

– krótka lonż powinna być tak dobrana, aby nie była dłuższa niż nasze przedramię a karabinek w nią wpięty kończył się równo z naszymi palcami.

Taka długość można powiedzieć jest długością standardową dla przeciętnego grotołaza, ale zdarzają się także grotołazi małego i  dużego wzrostu i tu krótka lonż będzie zbyt krótka lub zbyt długa.

Dlatego lepiej jest regulować krótką lonż jako „długość” naszego przyrządu piersiowego, ręcznego, węzła ósemka z niezbyt małym uchem. Tak dobrana długość zapewni nam zawsze możliwość dopięcia się do punktu podczas wychodzenia a to tu zawsze jest największy problem.

Ten sam zawodnik jeśli będzie używał różnych przyrządów ręcznych zaciskowych np. Ascension i Basic będzie miał dwie różnej długości krótkie lonże. Jak łatwo zauważyć ich długość będzie się różniła o długość rękojeści Ascension’a.

Na temat lonży i gdzie dopinamy przyrząd autosekuracyjny typu shunt można przeczytać tutaj.

 Węzły stosowane do budowy lonży:

  • w punkcie dopięcia do ogniwa centralnego stosujemy: kluczkę lub ósemkę.
  • przy karabinkach stosujemy: połówkę zderzaka, kluczkę lub ósemkę.