Plakietki

Plakietki posiadają dwa otwory: jeden na karabinek, którym będziemy dopinać linę i drugi na śrubę, którą będziemy mocowali daną plakietę do ściany. Zazwyczaj będzie je stosowali na pochyłych lub pionowych ścianach.  Jeśli chodzi o stosowanie w przewieszeniach i stropie nie każda z nich się nadaje do tego celu.

Plakietki możemy montować zarówno na kotwach za pomocą nakrętki jak i za pomocą śruby. W tym drugim przypadku śruba w plakietce zabezpieczona jest jest o-ringiem, który zapobiega zgubieniu jej podczas transportu.


Ring

Plakietka ring ustawia karabinek równolegle do ściany. Dzięki temu, że jest to plakietka wielokierunkowa możemy ją stosować w każdej sytuacji zarówno w pionowych ścianach jak i stopach. Ze względu na jej wszechstronne możliwości stosuje się ją w ratownictwie jaskiniowych jako podstawową plakietkę. W przypadku stosowania plakietki Ring nie musimy używać karabinków. Na początku ciągu linowego możemy linę wpleść za pomocą ósemki powtarzalnej, natomiast w przypadku przepinki możemy ją wpleść w węzeł pośredni tatrzański a następnie zamocować do ściany.


Coudee [kude] – gięte

Plakietka coudee ustawia karabinek prostopadle do ściany, zwiększając odległość liny od skały a tym samym zmniejsząc możliwość uszkodzenia liny po przez tacie o skałę.  Stosowana na płaskich powierzchniach. Generalnie jest to plakietka bardzo użyteczna podczas poręczowania jaskini.


Vrille [vrije] – skręcane

Plakietka vrille ustawia karabinek równolegle do ściany, dlatego wymaga większej uwagi przy poręczowaniu. Jeśli węzeł trze o skałę, należy zastosować drugi karabinek wpinany do karabinka wpiętego w tą plakietkę w celu odsunięcia węzła od ściany.


Coeur [ker] – serduszka

Plakietka coeur ustawia karabinek równolegle do ściany. Można ją stosować zarówno na pionowych ścianach jak również w stropach. W przypadku kiedy węzeł trze o skałę postępujemy tak samo jak w przypadku plakietki vrillee czyli stosujemy drugi karabinek, który wpinamy do karabinka wpiętego w plakietkę.


Clown

W tej plakietce nie używamy karabinka a lina jest wkładana w nią przed przykręceniem jej do ściany. Bardzo dobrze sprawdza się w stropie a także w ścianie gdzie odpycha nam węzeł od ściany. Obecnie bardzo rzadko można ją spotkać w użyciu. Poręczowanie za pomocą tej plakietki wymusza każdorazowe jej przykręcenie i odkręcenie. Podczas odkręcania trzeba uważać, żeby nie spadła nam w otchłań studni.


AS

Plakietka AS jest zbudowana z „podkładki” w której mamy śrubę do zamocowania jej w ścianie, ale także przechodzi przez nią dyneemy o średnicy 5 mm. Za pomocą tej pętli mocujemy linę w tej plakietce nie używając karabinka.

Przy łączeniu liny z pętlą z dyneemy mamy do zastosowania kilka węzłów: pojedynczy tkacki z podwójnym stoperem, pojedynczy tkacki z kluczem „Serfati”, główka skowronka oraz płaski.

Połączenie takie gwarantuje bezpieczeństwo a dyneema nie uszkodzi liny bez względu na jej średnicę.


Coeur Pulse

Najnowsze rozwiązanie firmy Petzl, czyli plakietka z kotwą wielokrotnego użytku. Dzięki systemowi blokowania kotwy w skale mamy możliwość używać ją wielokrotnie. Montaż jest szybki i prosty i nie wymaga żadnych narzędzi. Kotwa mocowana jest w otworze 12 mm.

Stałe punkty zaczepienia


Long Life


Batinox}


Collinox